Ever considered making your own Homemade Instant Oatmeal Recipe? You should…it kind of makes you feel like Wonder Woman! I know that those boxes of single serve instant oatmeal packets are really convenient but they’re also really pricey if you break down what they cost per packet. Buying the ingredients and making your own is SO much cheaper! Thanks to the awesome Maggie at Family Frugal Fun for sharing her instant oatmeal recipe with us!
Homemade Instant Oatmeal Recipe
- 1/4 Cup Quaker Quick Oats
- 1 tblsp Domino brown sugar
- 1 tblsp Carnation instant dry milk
Add approximately 3 – 4 tablespoons hot water or microwave as you would your instant oatmeal packs. I like to make my instant oatmeal ahead of time and pack in a hefty baggie so everything is all measured out. For a diet version of my instant oatmeal just omit the milk and switch to Domino light sugar. You likely won’t notice the difference.
If you’re helping a child start making their own breakfast in the mornings then you would just measure out the ingredients and place them in a bowl or children’s mug the night before with the tablespoon next to it for adding water.
*You can also add different things to make fun variations if you get bored easily. Add raisins, cinnamon, apples or whatever you like. I like a little maple syrup in mine with brown sugar. 🙂
*Be SURE to purchase quick oats and not a 3 minute cooking time oatmeal for this recipe.
I love to make things homemade as much or as often as I can! I never really considered doing that before but the older I get, the more frugal I get…and I also get some satisfaction out of it! Knowing that I made something vs. just buying it makes me feel all “Pioneer Woman-ish”.
My favorite homemade product that I make is my laundry soap detergent (<– click that link to check it out!). The detergent recipe only calls for 3 ingredients AND it comes in at around $0.02-$0.04 per load!!! My husband is a welder and it gets HIS stinky yucky work clothes clean – so I know the stuff works!
What kinds of things do you prefer to make homemade vs. buying? We’re always up for new ideas. Leave us a comment, we’d love to hear!!